Hariduskriis Viimsis: Randvere kool kannatab Lemetti ja Markii tegevusetuse käes

Hariduskriis Randvere koolis

Õpetajad kardavad tööle minna samal ajal kui vallajuhid peidavad pead liiva alla. Kuidas Viimsi vald on lubanud haridusasutusel muutuda toksiliseks töökeskkonnaks?

Randvere kooli õpetajad töötavad igapäevaselt toksilises töökeskkonnas, mida vallavanem Illar Lemetti ja hariduse abivallavanem Katrin Markii on juba poolteist aastat ignoreerinud. Kuigi koolijuht valiti 2023. aastal ametisse komisjoni üksmeelse otsusega, laekusid esimesed hoiatavad märgukirjad Margus Tõnissaare sobimatuse kohta juba paar kuud pärast tema tööle asumist.

Poolteist aastat on pikk aeg, mille jooksul jõuab palju

  • Haridus- ja Teadusministeerium jõuab 2024. aastal Randvere koolis läbi viia riikliku järelevalve, tuvastada ridamisi olulisi puudujääke ning teha nii koolijuhile kui koolipidajale ettekirjutused.
  • Abivallavanem Katrin Markii jõuab kõik kooli poolt tulevad abipalved summutada.
  • Koolijuht Tõnissaar jõuab muuta töökeskkonna nii toksiliseks, et töötajad kardavad tööle minna.
  • Illar Lemetti jõuab käia Haridus- ja Teaduministeeriumis Randvere kooli teemal vestlemas.

Mida Markii ja Lemetti selle aja jooksul teha ei jõua?
Seista Randvere kooli töötajate ja Viimsi hariduse eest.

Kolm otsest süüdlast

Praeguse kriisi allikad on selged:

Koolijuht Margus Tõnissaar – kelle juhtimisvõimetus ja agressiivne käitumine on dokumenteeritud mitmel erineval puhul, erinevate allikate poolt.
Hariduse abivallavanem Katrin Markii – kes teadlikult blokeerib probleemi lahendamist ja on otsustanud ainuisikuliselt Randvere kooli teemadega tegeleda.
Vallavanem Illar Lemetti – kes sõlmis Tõnissaarega lepingu ilma katseajata, on olnud algusest peale probleemist teadlik ja seda teadlikult ignoreerinud.

Tuletan meelde, et olukord on kestnud juba poolteist aastat!

Toksiline keskkond ja vägivaldne käitumine

Randvere koolis on hulk õpetajaid, kes tingituna koolijuhi käitumisviisidest ei soovi või kardavad temaga koolimajas kohtuda. Ümbritsevate sõnul on Tõnissaare juhtimisstiil konfliktne ja agressiivne:

  • Ründab töötajaid verbaalselt
  • Süüdistab teisi oma tegematajätmistes
  • Reageerib kriitikale vaenulikult
  • Keeldub koostööst ja vastutuse võtmisest

Üks eriti ilmekas juhtum leidis aset Viimsi haridusjuhtide ümarlaua kohtumisel, kus tunnistajate sõnul Tõnissaar sõimas, vehkis kätega ja käitus agressiivselt teise koolijuhi suhtes, tekitades lähedal istujates hirmu.

Silmakirjalik “lahendus”

Selle asemel, et tugineda juba olemasolevale tõestusmaterjalile ja vabastada ebasobiv koolijuht ametist, on Markii ja Lemetti otsustanud:

  • Kulutada 29 000 eurot Viimsi maksumaksja raha täiendavale “arenguprojektile”
  • Jätta õpetajad ebainimlikku töökeskkonda kannatama
  • Lükata probleemi lahendamist veelgi edasi

Eriti küüniline on, et “arenguprojekti” eelarvesse on juba sisse kirjutatud koolijuhi isikliku arenguplaani koostamine ja igakuine mentorlus järgmiseks kooliaastaks. Sellega tunnistavad vallajuhid kaudselt, et Tõnissaar ei ole oma töös pädev, aga ametist vabastamise otsust teha ei julge.

Samal ajal ei täida koolijuht isegi oma elementaarseid ametikohustusi. Näiteks kooli arengukava koostamist juhib koolijuhi enda sõnul hoopis abivallavanem Markii.

Mis see Viimsi elanikele maksma läheb?

Randvere kooli juhtimiskriis ei „maksa“ Viimsi elanikele ainult 29 000 €. See maksab kvalifitseeritud õpetajate lahkumise, hariduse kvaliteedi languse, kooli maine pöördumatu kahjustumise ja õpetajate vaimse tervise jätkuva ruineerimise.

Kohene tegutsemine on ainuvõimalik lahendus  – koolijuhi töösuhe tuleb lõpetada.

Kui Markii ja Lemetti sellega hakkama ei saa, peaksid nad oma võimetuse eest vastutuse võtma ja tagasi astuma.


Käesoleva artikli koostamisel on vesteldud enam kui kümne inimesega erinevatest asutustest. Kõik intervjueeritud isikud on sõltumatult kinnitanud kirjeldatud probleemide tõesust. Allikate isikud on jäetud konfidentsiaalseks, et vältida võimalikku tagakiusamist.