20. juulil toimus Viimsi valla volikogu erakorraline koosolek, kus toimus volikogu esimehe ja noorsoo-ja hariduskomisjoni esimehe umbusaldushääletus. Koalitsioon, kes hääletust ja erakorralist volikogu nõudis, kohale ei ilmunud.
Koalitsioon nõudis, aga kohale ei tulnud
Erakorralist volikogu koosolekut nõudsid juuni lõpus koalitsiooni poliitikud eesotsas Antoon van Rensiga, kes on samuti volikogu aseesimees. Huvitav detail: kolmest volikogu juhatuse liikmest tehakse umbusaldushääletus vaid nendele, kes on opositsioonis – van Rensile endale ühtegi etteheidet ei ole.
Selle asemel, et tulla kohale ja hääletada enda esitatud eelnõude poolt, avastas koalitsioon ilmselt, et vajalikke hääli kokku ei saada, ning otsustas spinnida enda saamatuse taaskord volikogu esimehe vastu, justkui tema takistaks umbusalduse hääletamist.
Umbusaldusavaldused on olnud päevakorras nii mai kui ka juuni volikogudes. Need istungid venisid üle kolme tunni pikkuseks, mistõttu umbusaldushääletusteni ei jõutud. Nüüd, kui kutsuti kokku volikogu ainult nende hääletamiseks, jäi koalitsioon koju.
Tulemus oli ootuspärane – kuna vajalikke poolthääli kokku ei saadud, jätkavad nii volikogu kui ka noorsoo-ja hariduskomisjoni juhatus samas koosseisus.
Pikaajalised volikogu liikmed Jan Trei (Isamaa) ja Ivo Rull (Valimisliit Kogukondade Viimsi) tõdesid, et 10-minutiline volikogu koosolek oli nende volikogu ajaloo lühim. “Täna kahjuks kujunes väga õnnetu olukord, kus Viimsi maksumaksjate raha, inimeste aega raisati ja pidime menetlema täiesti mõttetut päevakorda, ilma et väljakule oleks tulnud teine osapool. Kurb ja kahju.” võttis Ivo Rull erakorralise volikogu istungi kokku. Jan Trei lisas, et temal oli sellisel volikogu koosolekul väga piinlik olla.
Südametunnistus on puhas
Volikogu esimees Atso Matsalu kommenteeris toimunut: “Minu südametunnistus on puhas. Need süüdistused on poliitmäng, mille taga peituvad üksikute inimeste ambitsioonid. Mina seisan jätkuvalt Viimsi elanike tegelike huvide eest – avatud, ausalt ja läbipaistvalt.”
Matsalu rõhutas, et volikogul on esimees ja kaks aseesimeest: “Kolm aastat pole esitatud ühtegi etteheidet istungite ettevalmistamise osas. Need süüdistused ei ründa mitte ainult mind ja Jan Treid, vaid ka Antoon van Rensi. Kui Antoon nägi probleeme, miks ta aseesimehena vaikis? Ja miks te ta umbusaldamisest välja jäeti?”
Kiusamise süüdistused ja avalik laim
Noorsoo ja hariduskomisjoni esimees Anneli Laines-Ensling oli kriitilisem: “Kõigile on selge, et komisjonide esimeeste kohad on Viimsis poliitiliselt jagatud, täpselt nagu volikogu esimehe positsioon. Kui Eesti 200 liikus opositsiooni, oleks piisanud minu tagasikutsumiseks viidata koalitsioonilepingule. Seda oleks saanud teha väärikalt, läbipaistvalt ja ausalt.”
Laines-Ensling pidas irooniliseks, et teda süüdistatakse kiusamises, samal ajal kui umbusaldusavaldus ise on kiusamise klassikaline näide – avalik rünnak ilma tõenditeta.
Eriti teravalt reageeris ta sotsiaalmeedia postitustele: “Kui Vali Viimsi ja Antoon van Rens postitasid oma avalikel Facebooki seintel, ja ma tsiteerin: “Kahjuks on Anneli Laines-Ensling oma avaliku käitumisega näidanud, et ta ei sobi noortele ja lastele eeskujuks ega komisjoni juhtima” – siis see on avalik laimamine, ja see Eesti Vabariigis karistatav.”
Sisutühi ja hambutu koalitsioon
Erakorraline volikogu võttis väga hästi kokku kogu koalitsiooni sisutühja ja hambutu olemuse. Umbusaldushääletustel nad enda inimeste poolt ei hääleta, opositsiooni esindajate umbusaldamiseks ei saada hääli kokku. Koalitsiooni käitumine – nõuda umbusaldushääletust, kuid mitte kohale tulla – näitab hästi, millisel tasemel nad oma poliitilisi mänge mängivad. “Ma loodan, et valijad on õiglased ja isiklikult usun, et pärast oktoobrikuiseid valimisi suudame teha väga sisulise ja tõhusa uue võimukoalitsiooni, kes käivad kohal ja kaasavad sisuliselt volikogu liikmeid valla elu arendamisesse ja edendamisesse.” lisas Trei.
20.juuli erakorralisel volikogu koosolekul oli opositsioon kohal täiskoosseisus (vasakult): Jan Trei, Mari-Ann Kelam, Kristel Potsepp, Meelis Saluneem, Atso Matsalu, Ivo Rull, Ants Erm, Tanel Ojang, Jaanus Lember ja Anneli Laines-Ensling.
